השקעות פיננסיות – על תזמון שוק, זמן שוק וההבדל ביניהם

מאת: רפי דיין

[email protected]

הזמן, לא התזמון, זה מה שחשוב.

אל תנסו לתזמן את השוק, תהיו לאורן זמן בשוק.

החוק הזה בהשקעות נכתב אחרי שנים של מחקר ומבט על שוק ההון בתקופות של גאות ושפל. אפילו המשקיע האגדי – וורן באפט – אמר לא פעם שהדבר החשוב הוא פשוט להיות בשוק ולא לנסות לתזמן אותו. באפט גם אמר שתקופת ההחזקה המועדפת עליו לתיק השקעות היא – לנצח!

אולי פה נעוץ ההבדל העיקרי בין המשקיע הישראלי לבין המשקיע האמריקאי: בעוד שמשקיעים ישראלים רבים רואים בנדל"ן נכס אותו יש להחזיק לשנים ארוכות, המשקיע האמריקאי הממוצע דווקא יעדיף תיק השקעות  כנכס להחזקה ממושכת.

מהו "תזמון שוק"?

"תזמון שוק" פירושו קניית נייר ערך עם ציפיות למכור אותו במחיר גבוה יותר בטווח הקצר וכן הניסיון לתזמן רווחיות של הכנסת כסף או הוצאתו מהשוק (על פי רוב משקיע קצה ימנע מכניסה בשוק יורד והפוך בשוק עולה).

מהו "זמן שוק"?

"זמן שוק" פירושו הסתמכות על אסטרטגיה שבה אינכם מנסים לנחש מתי השוק נמצא בנקודה הנמוכה ביותר או הגבוהה ביותר שלו, במקום זאת, "אתם קונים את השוק" מתוך הבנה שהתזמון שלכם לא יהיה מושלם. באסטרטגיה זו נבחר להישאר עם השוק עד שהיעדים הפיננסיים המקוריים שלנו יושגו, למשל, התקרבות לגיל הפרישה. 

ממה להימנע כשמדובר בהשקעות ולמה "זמן שוק" עדיף על "תזמון שוק":

  • הימנעו מאפקט העדר – אנחנו חיים היום בעידן שכמות המידע שזורמת אלינו בכל רגע נתון היא עצומה. החלטות השקעה, כניסה או יציאה מהשוק, שניזונות ממה כתבו, איפה הקרובים שלנו השקיעו, האם השכן מכר… פחות רלוונטיות להשקעה בשוק ההון כשהוגדר טווח השקעה מתאים.

לאף אחד אין כדור בדולח ועל כן הגדרת מטרות היא הדבר הכי חשוב לפני כניסה לכל סוג של השקעה.

  • פסיכולוגיה – השקעה, בטח בפעמים הראשונות, היא רכבת הרים רגשית.

אנשים מטבעם רוצים לעקוב אחר כספם, לכן, כשזה מגיע להשקעות , מעקב חודשי או אפילו שנתי יכול לגרום לטעויות ולהכניס את המשקיע למתח, לחץ ואף לפניקה.

תמיד קורה משהו בשוק. 

כשקורה משהו טוב, זה נתפס כמובן מאליו, אבל כאשר השוק עצבני/תנודתי מתחילות הטעויות.

רק בשנים האחרונות היינו עדים לכמה מקרים כאלו, כל פעם מסיבה אחרת – מי שהתמיד ולא פעל תחת לחץ הרוויח לאורך זמן.

השתמשו באיש מקצוע – סוכן ביטוח/יועץ פנסיוני שאתם סומכים עליו. ברגעים שקשה לקבל החלטה קרה, אנשי מקצוע יודעים לעשות זאת ולעצור לפני ביצוע טעויות והחלטות שגויות.

  • הישארו מושקעים בכדי לא לפספס את הימים הטובים של השוק.

באותן 15 השנים המוצגות בגרף מעל, משקיע שהיה בוחר ב"זמן שוק" ופשוט מתמיד, היה עושה תשואה שנתית ממוצעת של 10.66% לשנה.

לעומתו, משקיע שהיה בוחר ב"תזמון שוק" היה מפסיד כמה מהימים הטובים של אותה תקופה והיה פוגע לעצמו מהותית בתשואה ובמקרים מסוימים – אפילו מפסיד.

לסיכום –

כדי שהשקעה תהיה מוצלחת וחכמה עלייכם להתמקד ביעדים הפיננסיים ארוכי הטווח שלכם – להגדיר אותם ולקבוע מסגרת זמן ראלית להשגתם – היא "זמן השוק" שלכם.

ישנה חשיבות מכרעת לבחירת איש מקצוע נכון שילווה אתכם בתהליך, יכוון אתכם, יגוון את ההשקעות שלכם ומעל הכל, יפעל במקצועיות  למימוש האינטרסים הפיננסיים שלכם ב"זמן השוק" כפי שהוגדרו מראש על ידכם.