חיסכון לכל ילד

מאת: נס גווילי

[email protected]

 "הפעם הראשונה שבה השקעתי הייתה בגיל 11. עד אז, בזבזתי את חיי." (וורן באפט)

באפט, מלבד היותו אייל הון אמריקאי המתמחה בהשקעות והמשקיע הפרטי הגדול בעולם, הוא אביהם של משפטי מחץ גדולים שנחרטו על דלתות הוול-סטרייט.

לבאפט לקח 11 שנים להבין את כוחה של ההשקעה. כמה חבל, עבורו, שלא נולד במדינת ישראל אחרי 2017, אז היה מושקע בשוק ההון כבר מיום הולדתו. 

הכירו את "חיסכון לכל ילד"

בינואר 2017 פתח ביטוח לאומי את התכנית "חיסכון לכל ילד". תכנית החיסכון ניתנת לכל ילד.ה מגיל לידה ועד לגיל 18. בתוכנית מופקדים ₪52 בחודש לכל ילד.ה על ידי ביטוח לאומי. הכספים מועברים לחיסכון ייעודי על שם הילד.ה בקופת גמל או בבנק לפי בחירת ההורים. ההורים רשאים לנכות ₪52 מקצבת הילדים, להוסיפם לחיסכון ובכך להכפיל את הסכום החודשי המופקד.

בנוסף להפקדות השוטפות, ילדים  שנולדו לפני 1.1.2017 ייהנו ממענק של ₪522בגיל 18, שיופקד ע"י ביטוח לאומי. במידה ולא יפדו את הכסף, בהגיעם לגיל 21 ייהנו מהפקדה נוספת של ₪522. ילדים שנולדו אחרי 1.1.2017, ייהנו ממענק של ₪261 בגיל 3, ממענק נוסף של ₪261 בגיל בת או בר המצווה, וגם הם יוכלו ליהנות בהגיעם לגיל 21 מהפקדה נוספת של ₪522 (במידה שלא יפדו את החיסכון).    

כמה נקודות חשובות-

  • מידי שנה, בחודש מרץ, יקבלו ההורים דוח שנתי מפורט ובו הסכומים שנצברו בחשבון הילד.ה.
  • דמי הניהול בקופה משולמים ע"י הביטוח הלאומי עד הגעת הילד.ה לגיל 21, לאחר מכן דמי הניהול יגבו מחשבון הילד.ה.
  • להורים חדשים ניתנת אפשרות בחירה של מסלול החיסכון, עד שישה חודשים לאחר הלידה. במידה ולא יבחרו, החיסכון יפתח בדומה לחיסכון לילד.ה שנולד.ה להם קודם. במקרה של ילד.ה ראשון.ה, התוכנית תפתח בקופת גמל במסלול סיכון מועט.
  • בגירים שירצו למשוך את הכספים, יפנו עם טופס פדיון ופרטי הבנק של החוסך לחברת הגמל או הבנק המנהלים את החיסכון.
  • על הכספים יחול מס רווח הון – רק בעת המשיכה.

מה ההבדל בין חיסכון בקופת גמל לחיסכון בבנק?

קופת גמל

בקופת גמל תוכלו לבחור להשקיע את כספי החיסכון באחת מקופות הגמל שנבחרו ע"י המדינה וכן לבחור באחד מחמשת מסלולי ההשקעה שמציעות הקופות ברמון סיכון שונות; בנוסף, תוכלו לשנות את מסלול ההשקעה לאורך התקופה וכן לשנות חברת גמל.

בנק

הכסף שיופקד בבנק ייחסך במסלול חיסכון בהתאם לריביות שיוצעו על ידי כל אחד מהבנקים שנבחרו על ידי משרד האוצר. בכל בנק תוכלו לבחור באחד מתוך שלושה מסלולי השקעה, בשני סוגים של חיסכון – ללא תחנות יציאה או בחיסכון עם תחנת יציאה כל חמש שנים.

החיסכון יעניק לילדינו נקודת פתיחה טובה יותר בתחילת חייהם לאחר הצבא. להורים המעוניינים לחסוך כסף נוסף ישנה אפשרות להפקיד לקופת גמל להשקעה על שם הילדים – לפרטים שאלו את סוכן הביטוח.