חשיבות הסוכן ההוליסטי

מאת: אורי אלשייך

[email protected]

הרשו לי לספר לכם על בני הזוג אפרת וערן כהן.
בני 45 מאיזור המרכז, נשואים באושר 16 שנים עם 3 ילדים.
עובדים קשה, משלמים מיסים בזמן, חולמים על חופשה באירופה, וסוף-סוף הצליחו לקנות דירה בכוחות עצמם במהלך השנה שעברה.
במסגרת התהליך, היועצת הוותיקה שלהם בבנק, שמטפלת בתחום הפיננסים של המשפחה, הפנתה אותם ליועץ המשכנתא בבנק. בהמלצת היועץ הם ביצעו פידיון מלא של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל שברשותם, כאשר חלק מהכספים כלל לא היו נזילים וחוייבו במס של 35% – אבל, מה לעשות, קונים דירה וחייבים לצמצם את המשכנתא למינימום.
את תהליך משיכת הכספים ליווה נציג שירות מסוכנות ההסדר שמטפלת בהם מטעם מקום העבודה.

לכל אורך התהליך איש לא הסביר לבני הזוג שיש אפשרות לקחת הלוואה על חשבון קרנות ההשתלמות וקופות הגמל שלהם בריבית של פריים מינוס 0.5% (1.1% בלבד!), לחסוך תשלום מס מופקע של עשרות אלפי שקלים, ולאפשר לכספים להמשיך להיות מנוהלים בשוק ההון ולהרוויח תשואה.

מדוע בעצם? הרי גם היועצת וגם נציג סוכנות ההסדר הם אנשי מקצוע נהדרים. איך הם לא הציעו את הפתרון האופטימלי לבני הזוג?
הסיבה הפשוטה היא שכל אחד מאנשי המקצוע הללו חשוף רק לחלק מסוים בתיק הפיננסי והפנסיוני של המשפחה.

במידה והיה להם סוכן בעל ראייה הוליסטית שיודע לטפל בתחום הפיננסי, הפנסיוני ובביטוחים – הם היו חוסכים לא מעט כסף בקרה הזה.

"הוליסטי" – הוליזם הוא הרעיון שתכונות מערכת לא יכולות להיקבע או להיות מוסברות אלא רק על ידי סך כל המרכיבים שלה.

בעבר היה נהוג שלתחום הפיננסי (השקעות, עובר ושב, כספים פנויים, תכניות חסכון) יש גורם מטפל אחד ויחיד – הבנק והיועצים בבנק.
בתחום הביטוח וההגנות למשפחה היה מטפל בעבר סוכן ביטוח מסורתי שמכיר אך ורק ביטוחים ובד"כ עובד עם חברת ביטוח אחת, אולי שתיים.
התחום הפנסיוני (קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים) היה מטופל על פי רוב מטעם מקום העבודה ע"י סוכן מוסמך שכיר בסוכנות ביטוח גדולה ("מנהל הסדר") וגם היא על פי רוב נמצאת בבעלות של אחת מחברות הביטוח הגדולות.

כלומר, בשורה התחתונה אין אף אחד שמצליח לראות את התמונה המלאה של התא המשפחתי, וכל אחד משלושת הגורמים דחוף או מושך על פי רצונו, ייעדיו, וההנחיות של המעסיק שלו.

בעולם החדש הסוכן ההוליסטי יודע לראות את התמונה המלאה וכך לתכנן ביחד עם לקוחותיו את העתיד הכלכלי והביטוחי של התא המשפחתי.
התכנון וההתאמה הראשונים הם רק ההתחלהבקשר של הסוכן עם הלקוח.
הסוכן מלווה את המשפחה לאורך שנים ארוכות קדימה ומסייע בתחנות רבות – החל מרכישות של 

נכסים כגון רכב או דירה, מימון אירועים כמו חתונה או נסיעה גדולה לחו"ל, וכלה במקרים נעימים פחות של תשלום פיצויים בגין הליכים רפואיים שונים.בשורה התחתונה הבחירה היא בידינו. האם אנחנו רוצים להישאר בעולם הישן?
או שהגיע הזמן לבחור בסוכן הוליסטי שרואה אותנו ממש כפי שאנחנו, שם את הצרכים שלנו במרכז, ויודע להעניק לנו מענה מלא ומקיף.