סעיף 125ד': הדרך שלכם לקבל כסף בחזרה

מאת: מור אלבז

[email protected]

משקיעים רבים לא מודעים לכך שמגיע להם החזר מס על רווחים שהניבו בשוק ההון. 

תקנה 125ד' מאפשרת לבקש החזר מס על רווחים של עד 16,560 ש"ח בשנה.

זכאות להטבה:

לפי סעיף 125ד' לפקודת מס הכנסה, כל אדם ו/או בן זוגו שנולדו לפני 01/01/1949 זכאים להגיש בקשה להטבת מס בגין רווחים שהניבו בשוק ההון ממוצרים  פיננסיים מסוימים. הפטור בגין אדם יחיד שעומד בקריטריונים הוא על רווחים של עד 13,440 שח בשנה, ואילו הפטור בגין זוג שעומד בקריטריונים  הוא על רווחים של עד 16,560 (לשניהם יחד). 

המוצרים הפיננסיים המזכים בהטבה:

חשוב לציין שהחזר המס הוא על רווחי הריבית, ועל כן המוצר הפיננסי העיקרי שבו ניתן לממש את ההטבה הוא פוליסת החיסכון של חברות הביטוח. פוליסות אלו הן תוכניות הקיימות בכל חברות הביטוח ומנוהלות ברמת סיכון בהתאם לבחירת החוסך ובמספר רב של מסלולים הניתנים לבחירה בדומה לקופות גמל ולקרנות השתלמות.

הפוליסות הן מוצר פיננסי להשקעה בלבד ומוגדרות כמכשיר חיסכון / השקעה פרטי שאינו קשור להפקדות פנסיוניות.
בנוסף, ניתן לקבל את ההטבה גם על רווחי  פק"מ וחיסכון בנקאי, אך בסביבת הריבית הנוכחית  מימוש ההטבה יהיה בסכומים גבוהים מאוד בלבד. 

*מומלץ להיעזר בסוכן בעל רישיון מטעם משרד האוצר כדי להתאים את המסלול לטווח ההשקעה ולמטרות הכספים.

מימוש ההטבה:

בכל סוף שנה יש לפנות לחברת הביטוח בבקשה לממש את ההטבה  באמצעות  מנגנון שיצרו חברות הביטוח המאפשר לנו לייצר אירוע מס (מכירה רעיונית). לאחר המכירה מקבלים אישור על ניכוי מס מהפוליסה, ואת האישור יש להגיש למס הכנסה בבקשה להחזר מס. מי שעובד עם איש מקצוע מטעמו חייב לברר איתו  מידי שנה שהוא אכן מבצע את הפעולה הנדרשת. 

חשוב לזכור – ההטבה אינה נצברת, ולכן חשוב לממש אותה בכל שנת מס.

 אם נולדת בשנת 1948 או קודם  לכן, ישנם מספר ערוצים בהם ניתן לקבל הטבות מס או פטור ממס, לשם כך חשוב להיעזר באיש מקצוע שיוכל לתכנן איתכם את ההשקעות שלכם תוך תשלום מס מינימלי על הרווחים הצבורים.