4 יתרונות ברפורמה החדשה של ביטוחי הבריאות

מאת: אבי אייבי כהן

[email protected]

בימים אלה מתנהל שיח סביב השאלה מה כוללת הרפורמה החדשה בביטוחי הבריאות.

אנו, סוכני הביטוח, נתקלים  תמיד באותן השאלות: …

 אני  משלם יותר מידי כסף על ביטוחים? המחיר של ביטוח בריאות יקר מידי? ומה כוללת הרפורמה החדשה?

הרפורמה החדשה קיימת משנת 2016 (ועדיין נקראת רפורמה חדשה). מטרתה הייתה ליצור אחידות מסוימת בפוליסות, להקל על המבוטחים בהבנה שלהן ולהוזיל למבוטחים את העלויות הכרוכות בבעלות על פוליסה. 

לרפורמה החדשה יש מספר יתרונות:  

1. עדכון מחירים וכיסויים – אם עד היום המחירים והכיסויים בחברות השונות לא היו ידועים ולא הייתה קיימת האופציה להשוות ביניהם, כיום, לאחר הרפורמה, כל הביטוחים זהים במהותם וניתן להשוות את המחירים ולדעת בקלות ובבהירות  על מה אנו מבוטחים.

2. עדכון הביטוחים מידי שנתיים – לפני הרפורמה פוליסה שמבוטחים היו רוכשים הייתה קבועה, לדוגמה אם יצאה לשוק תרופה חדשה, והתרופה לא הייתה בכיסוי לא ניתן היה לקבל אותה כחלק מהכיסוי הביטוחי. כיום לאחר הרפורמה אחת לשנתיים הפוליסה מתעדכנת בהתאם לצרכים קיימים בשוק. כל התרופות החדשות הרלוונטיות מתעדכנות ונכנסות תחת הכיסוי הביטוחי אחת לשנתיים וכן גם השתלות, ניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח שלא היו קיימים קודם בפוליסות. 

3. תחרות בין חברות הביטוח- הואיל והרפורמה דאגה שהביטוחים בחברות הביטוח יהיו זהים במהותם התפתחה תחרות בין חברות הביטוח על כל לקוח, דבר המאפשר תחרות בריאה לכל חברה.

4. אי-תלות בין כיסויים בביטוח בריאות – עד לא מזמן מרבית חברות הביטוח שיווקו פוליסות ביטוח כ'חבילות ביטוח', הכוללות מספר כיסויים יחדיו. במסגרת חבילות אלו,המבוטח חויב לרכוש מספר כיסויים ביטוחיים שונים שאינם בהכרח קשורים לכיסוי הביטוחי שביקשתם לרכוש מלכתחילה, וייתכן שאינכם מעוניינים בהם כלל. נכון לרפורמה החדשה ניתן להצטרף לכל תכנית בנפרד וללא תלות בתכניות אחרות. חברות הביטוח יחויבו להציג לכם המבוטחים את העלות של כל מוצר בנפרד ובנוסף, תוכלו לבטל כיסויים מיותרים מבלי שתיאלצו לבטל את כלל החבילה.

לסיכום, כל פוליסה צריכה להיבדק על ידי סוכן ביטוח מורשה בעל תעודה. ברפורמה החדשה יש  יתרונות רבים שעל חלקם פירטנו במאמר זה, אך לחלק מהפוליסות הישנות יש יתרונות משלהם.

המלצתי היא לפנות לסוכן הביטוח לבדיקת תיק ביטוחי, לבדוק את הכדאיות הכלכלית ואת הכיסויים הקיימים בפוליסות החדשות אל מול הפוליסות הישנות ולקבל החלטה מושכלת באמצעות סוכן הביטוח בדבר כדאיות ביצוע מעבר.