3 יתרונות של קופת גמל

מאת: מני גינדי

[email protected]

קופת גמל להשקעה הינה מכשיר חיסכון גמיש המאפשר לחסוך לכל טווח זמן באופן עצמאי: זמן קצר, בינוני או ארוך ואף ליהנות מהטבות מס. במקרים מסוימים היא יכולה לאפשר לכם להגדיל את חסכונותיכם הפיננסיים או הפנסיוניים. 

קופת הגמל החדשה הושקה בשנת 2016 והיא מאפשרת למשוך את החיסכון בכל זמן שתרצו, בכפוף לתשלום מס רווח הון בגובה 25% על הרווח הריאלי שנצבר בקופה בלבד, וללא קנסות משיכה או יציאה. יחד עם זאת, אם תחליטו למשוך את הכסף כקצבה לאחר גיל 60 תוכלו ליהנות מהטבת מס מיוחדת שמקנה הקופה ולקבלה כקצבה פטורה ממס.

שמירה על החיסכון עד לגיל הפרישה תגדיל בצורה משמעותית את החיסכון הפנסיוני ואת הקצבה שתשולם לכם בכל חודש בעת הפרישה, ולכן מומלץ להמשיך ולחסוך עד היציאה לפנסיה, להגדיל משמעותית את החיסכון הפנסיוני וליהנות מהטבת המס. 

בקופת הגמל להשקעה ניתן להפקיד עד 71,337 ₪ בכל שנה בהפקדות חודשיות או בהפקדה חד פעמית במסגרת עצמאית ("כסף חופשי"), ולא רק כחיסכון פנסיוני.

  • יתרון ראשון – מוצר לכל תקופה. קופת גמל להשקעה יכולה להיות פתרון לכל משקיע – משקיע לטווח קצר, טווח בינוני וטווח ארוך. בניגוד לקופת הגמל הקלאסית המיועדת לטווח ארוך (לפנסיה)בלבד, קופת גמל להשקעה הינה מוצר נזיל.
  • יתרון שני – ניתן לעבור בין אפיקי השקעה שונים – ממנייתי לכללי, ממנייתי לסולידי ולהיפך.אפשר להתנייד בין המסלולים השונים, כמו כן ניתן להחליף מסלולים בתוך החברה עצמה, למשל לעבור מקופת גמל להשקעה סולידית של אלטשולר לקופת גמל להשקעה מנייתית של אלטשולר, וכן ניתן  לעבור בין החברות השונות, לדוגמה ממיטב דש סולידית לקופת גמל להשקעה סולידית של אלטשולר. המעבר בין הקופות בתוך אותו גוף והמעבר בין החברות השונות לא ייחשב כמכירה ואינו  מחויב במס. הכספים נזילים וניתנים למשיכה בכל עת ללא קנס.
  • יתרון שלישי – דמי ניהול נמוכים בשיעור שיכול להגיע עד 4% מכל הפקדה ועד 1.05% מהסכום שנצבר בקופה בכל שנה. בפועל דמי הניהול ממוצעים. לרוב מדובר בעלות אטרקטיבית יחסית הנעה בשיעורים שבין 0.6%-0.9%. בנוסף לכך,תוכלו להשקיע בקופות גמל בניהול אישי (IRA), שבהן החוסך הוא זה שנותן את הוראות הקנייה והמכירה.